Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Jak to działa?

JAK DZIAŁA ENERGYWATER


Podstawową funkcją Energywater® jest eliminacja kamienia z instalacji oraz zabezpieczenie jej przed jego ponownym osadzaniem się. Uzdatniacz wody EnergyWater eliminuje osadzanie się kamienia nawet do 80% do temperatury 95°C. Powyżej temperatury 95°C zjawisko wytrącania się kamienia nasila się, ponieważ  EnergyWater nie zubaża składu mineralnego wody, a jedynie zmienia strukturę minerałów.
Cała reszta zalet to pochodne głównej funkcji.
 
schemat MWD_3

Uzdatniacz galwaniczny wody Energywater®, w odróżnieniu do stacji uzdatniających, zmienia strukturę minerałów zawartych w przepływającej przez niego wodzie, ale nie zmienia jej składu chemicznego. Co takiego się w takim razie dzieje, skoro ten sam skład chemiczny przed zastosowaniem uzdatniacza Energywater® powoduje osad kamienia, a po jego zastosowaniu nie tylko go eliminuje ale oczyszcza jeszcze instalację z już nagromadzonych osadów?

eliminacja kamienia
 
W dostarczanej do naszych domów wodzie transportowany jest m.in. wapń. Pod wpływem dynamiki i zmiany temperatury, wytrąca się z niego kalcyt, główny winowajca osadów niszczących nasze instalacje i sprawca wszelkich trudności w utrzymaniu sanitariatów, kranów, pryszniców, sprzętów AGD itd. Kalcyt na formę trójkątną, sprzyjającą wczepianiu się w ścianki rur, łączeniu się kolejnych jego cząstek i nawarstwiania osadów. Tutaj właśnie przychodzi z pomocą galwaniczny uzdatniacz wody Energywater®. Jony cynku uwalniane przez jego rdzeń, powodują, ze zamiast kalcytu wytrącany jest argonit, który ma strukturę rombu. Cząsteczki argonitu nie tylko są wypłukiwane z instalacji, ale też odrywają istniejące osady a nawet delikatnie oczyszczają rury z powstającej rdzy, wydłużając żywotność instalacji i niższe straty energii.

 

TROCHĘ WIĘCEJ CHEMII I FIZYKI


Jak wygląda proces galwanicznego uzdatniania wody od strony fizyki i chemii? Wykorzystuje on zasadę elektrochemiczną. Podczas przepływu wody przez uzdatniacz Energywater® powstaje w nim różnica potencjałów o napięciu od 0,7 do 1 wolta.
 
Tak jak to było opisane powyżej, w wodzie rozpuszczony jest Wapń Ca+2. Jest on główną przyczyną zanieczyszczenia rurociągów i wymienników ciepła przez kamień, który znajduje się w wodzie jako wodorowęglan wapnia Ca(HCO3)2. Pod wpływem hydrodynamiki wody i zmiany temperatury wody, wodorowęglan wapnia rozkłada się na tlenek węgla CO2 i słabo rozpuszczalny węglan wapnia (kalcyt).
Anoda tytanowo-cynkowa uzdatniacza Energywater® uwalnia jony cynku. Tlenek węgla CO2 znajdujący się w wodzie wiąże się z kationami cynku i tworzy węglan cynku ZnCO3. Z kalcytu CaCO3 krystalizującego w układzie trójkątnym powstaje aragonit CaCO3, krystalizujący w układzie rombowym, który z łatwością wypłukiwany jest z instalacji wodnej.
 
schemat MWD_2
 
Aragonit transportowany razem z wodą szlifuje dodatkowo istniejące osady kamienia w rurociągu. Wolne aniony cynku mają tendencję do łączenia się z już osadzonym wapniem, a tym samym do wypłukiwania osadów wapnia i związków wapna z systemu wodnego.

Kolejnym pozytywnym efektem funkcjonowania uzdatniacza Energywater®  jest przekształcenie powierzchniowych, oksydowanych warstw metalu za pomocą reakcji redukcji cynku. Istniejące warstwy kamienia wodnego i rdzy są stale usuwane w mikroskopijnych ilościach i w formie roztworu są wypłukiwane z systemu. Po usunięciu osadu kamienia wodnego, na powierzchni rurociągu stopniowo utworzy się antykorozyjna warstwa ochronna - magnetyt, co skutkuje zatrzymaniem dalszej korozji systemu.
 

UZDATNIONA WODA A NASZE ZDROWIE


Woda uzdatniona przez Energywater® zachowuje wszystkie składniki mineralne; wapń, magnez, sód, potas oraz pierwiastki śladowe: miedź, selen, cynk niezbędne dla naszego zdrowia.